Igår kväll åkte jag till en liten by utanför Kalmar och föreläste. Camilla Dewerud Magnusson hade bjudit hem mig till henne. Hon bor i ett fantastiskt hus nära Kalmarsund med utsikt mot södra Öland. Camilla hade bjudit in till en kväll med mig som föredragare och det blev fullsatt kök!
Vi började med en närvaroövning. Massor av godsaker som Camilla fixat och mingel. Kaffe och ytterligare närvaroträning och sedan en uppmärksamhetsövning. Sedan berättade jag om min uppväxt och om min och Mats resa tillsammans fram till dags dato.
Jag pratade om närvaro och om vinsterna med att vara mer i nuet.
Vi höll på till halv tio och jag tror att de flesta var rätt så nöjda.
Efteråt sålde jag vår bok och vår avslappnings-CD.
Här kan du se va Camilla designar www.dewe.se
TACK alla fin som kom igår och gjorde kvällen så mysig.
Dagen idag vet jag inte riktigt vart den tog vägen. Lite extra trött förstås. Mycket planering och uppstädning och allmänt småpyssel. Mats satt i telefonen mest hela eftermiddagen. Akademibokhandelns inköpschef mejlade och ville ta in vår bok i deras butiker. Mats diskuterade framtiden med vår bokdistributör.
Mot kvällningen for jag och Mats in till stan. Vi hämtade Elsa vid konståkningen och en semmeltårta hos Puhuong som hon gjort till mig eftersom jag sagt i veckan att jag älskar semlor. Inte lätt att gå ner i vikt när man får sådanan här bakade gåvor.
Tack Phuong! Den var jättegod! …men räcker nog till hela kvarteret!